Copiii de aur ai Argeşului! Aflaţi lista medaliaţilor şi premianţilor la olimpiadele naţionale din 2018!

5 premii I, 10 premii II, 6 premii III, 36 de menţiuni. Acesta este bilanţul impresionant al elevilor argeşeni care au participat în această primăvară la olimpiadele naţionale.

Anul acesta, cele mai multe şi mai mari premii au venit de la olimpiadele de limbi străine, tinerii de la şcolile şi liceele din Argeş participând cu succes atât la concursurile de engleză şi franceză, cât şi la cele destinate unor limbi care se regăsesc mai puţin în oferta educaţională a unităţilor de învăţământ din judeţul nostru, precum rusă, italiană sau spaniolă. 
 Trei argeşeni în loturile naţionale
2018 consemnează, de asemenea, ultima participare la olimpiadele naţionale a celui mai titrat argeşean din ultimii ani: Costin Andrei Oncescu. Ajuns în clasa a XII-a, elevul Colegiului Naţional „Dinicu Golescu” şi-a mai adăugat un premiu în palmaresul său impresionant, clasându-se de această dată însă pe poziţia a doua în ierarhia naţională. Devansat de un elev din Bucureşti, Costin Andrei Oncescu şi-a luat însă rapid revanşa la barajul de la Lotul Naţional Lărgit de Informatică, desfăşurat în perioada 11-18 aprilie la Tulcea, unde s-a poziţionat pe primul loc între cei mai buni 20 de informaticieni din România. Alte două prezenţe în loturile naţionale lărgite sunt cea a lui Bogdan Sitaru, tot de la „Dinicu” şi tot la informatică, şi a unei eleve de la „Zinca”, Ana Maria Teodora Ciobotea, calificată la biologie între cei mai buni din ţară. O situaţie specială a consemnat-o Tony Manea, care a participat la două olimpiade naţionale, întorcându-se cu premii de la ambele. 
 „Brătianu” pe primul loc cu cei mai mulţi olimpici
În topul liceelor cu cele mai multe premii şi medalii obţinute la concursurile naţionale conduce detaşat Colegiu Naţional „I.C.Brătianu”, cu 20 de astfel de rezultate, urmat de „Zinca Golescu”, cu 11 premii şi „Dinicu Golescu”, cu 8. În ceea ce priveşte şcolile gimnaziale, în pole position este Şcoala „Mircea cel Bătrân” (fostă Nr. 13) din Piteşti, cu 4 premii naţionale, urmată de şcolile „Nicolae Iorga” (Nr. 5), „Mihai Eminescu” (Nr. 11) şi „Ion Pillat” (Nr. 3), cu câte două premii.

Limba engleză

 Răducu Ioana, CN „I.C. Brătianu” - Premiul II

Limba franceză
Onel Mara Ioana, Şc. „Nicolae Iorga” Pitești - Premiul I
Tuțu Ioana, CN Pedagogic „Carol I” - Premiul III
Tănase Maria Alexandra, CN „Alexandru Odobescu” - Premiul III
Petrescu Adriana Elena, CN „Alexandru Odobescu” - Premiul III
Iorgulescu Horia, CN „I.C. Brătianu” - Menţiune
Bănățeanu Bianca Elena, CN „Dinicu Golescu” - Menţiune
Tudor Ana Maria, Şc. „Mihai Eminescu” Pitești - Menţiune
Călin Anda Ioana, CN „I.C. Brătianu” - Menţiune
Stan Liviu Mihai, CN „Alexandru Odobescu” - Menţiune

Limba italiană
Popa Alin Mihăiță, Liceul de Arte „Dinu Lipatti” - Premiul I
Nodea Ana Maria Cătălina, Liceul de Arte „Dinu Lipatti” - Menţiune
Măcărescu Andra Teodora, CN „Alexandru Odobescu” - Menţiune specială
Grosu Raluca Lavinia, Liceul de Arte „Dinu Lipatti” - Menţiune specială
Ioniță Valentina Dana, Şc. Nr. 1 Costeşti - Menţiune specială

Limba spaniolă
Pascale Eduard , CN „Alexandru Odobescu” - Menţiune 
Stoica Ionuț Tiberiu, CN „Alexandru Odobescu” - Menţiune specială

Limba rusă
Sorescu Iulia Ștefania, CN „Zinca Golescu” - Premiul I
Șerbănică Maria Milena, CN „Zinca Golescu” - Premiul II
Donoiu Marius Andy Daniel, CN „Zinca Golescu” - Premiul III
Filip Denisa Maria, CN „Zinca Golescu” - Menţiune

Limba germană
Cocea Alexandra Maria, C.N. „Vlaicu-Vodă” - Premiul II + Menţiune
Busioc Roxana Elena, CN „Dinicu Golescu” - Premiul II
Nistor Rareș Valentin, CN „I.C. Brătianu” - Premiul III

Informatică
Oncescu Costin, CN „Dinicu Golescu” - Premiul II (component al Lotului Naţional Lărgit de Informatică)
Sitaru Bogdan, CN „Dinicu Golescu” - Premiul II (component al Lotului Naţional Lărgit de Informatică)
Ion David, CN „I.C. Brătianu” -  Menţiune
Arseniu Victor, Şc. „Mircea cel Bătrân” Pitești - Menţiune
Chiriac Alexandru, CN „I.C. Brătianu” -  Medalie de Bronz
Stoica Ioan, CN „I.C. Brătianu” -  Medalie de Bronz
Stan Andrei, CN „I.C. Brătianu” -  Medalie de Bronz
Duțulescu Andreea, CN „Dinicu Golescu” - Medalie de Bronz
Ionescu Dorian, Şc. „Mircea cel Bătrân” Curtea de Argeş” - Medalie de Bronz 
Matea Mihnea, Şc. „Nicolae Iorga” Piteşti - Medalie de Bronz

Matematică
Garaiman Andres, Şc. „Ion Pillat” Piteşti - Menţiune
Simion Elena Teodora, CN „I.C. Brătianu” - Menţiune
Ilie Maider, Şc. „Matei Basarab” Piteşti - Medalie de Argint
Bîzgă Nicolescu Carmen, CN „Zinca Golescu” - Medalie de Bronz
Voicu Oana Georgiana, Şc. „Traian” Piteşti - Medalie de Bronz
Cioc Alex Andrei, CN „Zinca Golescu” - Medalie de Bronz
Voicu Ciprian Gabriel, CN „I.C. Brătianu” - Medalie de Bronz

Fizică
Arseniu Victor Ștefan, Şc. „Mircea cel Bătrân” Pitești - Menţiune
Manea Constantin Tony, CN „I.C. Brătianu” -  Menţiune
Popescu Bianca Maia Andreea - Şc. „Adrian Păunescu” Piteşti - Medalie de Argint
Androne Andrei, Şc. „Mircea cel Bătrân” Pitești - Medalie de Argint 
Bîlă Alexandru Mihai, Şc. „Ion Pillat” Piteşti - Medalie de Argint
Matei Andrei, CN „I.C. Brătianu” -  Medalie de Bronz
Jipa Darius, Şc. „Oprea Iorgulescu” Câmpulun - Medalie de Bronz
Zamfir Robert George, CN „I.C. Brătianu” -  Medalie de Bronz
Robea Anda, Şc. „Mihai Eminescu” Pitești - Diplomă de Onoare
Chiriac Alexandru, CN „I.C. Brătianu” - Diplomă de Onoare

Astronomie şi fizică
Cenţiu Emil, CN „I.C. Brătianu” -  Menţiune specială

Geografie
Istrate Radu Teodor, CN „I.C. Brătianu” -  Menţiune
Sinca Alexandra Beatrice, Şc. „Basarab I” Curtea de Argeş - Premiul SGR
Bănuță Andrei, CN „Dinicu Golescu” - Premiul SGR
Popescu Silvia, CN „I.C. Brătianu” -  Premiul SGR

Istorie
Tolea Ana Maria, Liceul Teoretic „Ion Barbu” - Menţiune
Manda Iulia Elena, CN „I.C. Brătianu” -  Menţiune 
Ciornei Petruț Alexandru, C.N. „Vlaicu-Vodă” - Menţiune

Socio-umane
Coman Elena Daniela, CN „Zinca Golescu” - Premiul II
Balica Mihaela Elizabeta, CN „Dinicu Golescu” - Premiul II

Biologie
 Ciobotea Ana Maria Teodora, CN „Zinca Golescu” - Menţiune (calificată la Lotul lărgit)
Ilie Diana Andreea, CN „Zinca Golescu” - Menţiune
 Popa Dan Răzvan, CN „Zinca Golescu” - Premiul Special

 Limba şi literatura română
 Pantazică Viviana, CN „I.C. Brătianu” - Menţiune
 Mihai Alexia Cătălina, Şc. „Mircea cel Bătrân” Pitești - Menţiune

 Lectura ca abilitate de viață
 Vasilescu Patricia Ecaterina, C.N. „Vlaicu-Vodă” - Menţiune

Tehnlogii
 Saioc Adrian Nicolae, Lic. Tehn.„Ferdinand I” - Premiul I
 Angelescu Maria Crinuța, Lic. Tehn. „Constantin Dobrescu” - Premiul III
 Neagu Andreea Liliana, C.T. „Armand Călinescu” - Menţiune
 Dumitrescu Cristiana Bianca, CN „Zinca Golescu” - Menţiune

 Arte
 Iancu Mihai Cătălin (ţambal), Liceul de Arte „Dinu Lipatti” - Premiul I
 Oșiobanu Tania Maria (proiectare ambientală), Liceul de Arte „Dinu Lipatti” - Premiul II
 Pavelescu Raluca (proiectare ambientală), Liceul de Arte „Dinu Lipatti” - Premiul II
 Burcea Răzvan (studii teoretice), Liceul de Arte „Dinu Lipatti” - Menţiune
 Ilie Flavius Constantin (nai), Liceul de Arte „Dinu Lipatti” - Menţiune

 Științele Pământului
 Manea Tony, CN „I.C. Brătianu” -  Menţiune

 Religie
Florea Teodora Valentina, CN „Dinicu Golescu” - Menţiune
Nica Andreea Claudia, CN. „Vlaicu Vodă” - Menţiune

Toate aceste rezultate au în spate sute, poate mii de ore de studiu individual, însă nu trebuie uitat că un rol important în pregătirea olimpicilor premiaţi îl au şi profesorii lor, pe care vi-i prezentăm în ordine aleatorie: Popescu Ileana, Duminică Daniela, Buciuc Claudia, Mihail Codruța, Codreanu Cornelia, Grigorescu Mihaela, Dobrin Aurel, Florea Tatiana, Stanciu Mihaela, Chioveanu Ștefania, Tănase Oana Andreea, Ogaru Marilena, Androne Simona, Larroze Francezat Ana Maria, Bujor Valentina Emanuela, Zinca Alexandra, Fuscel Cristina, Manea Elena, Nicolae Carmen, Ulmeanu Sorin, Costea Cătălina, Popescu Anca, Ursu Florica, Vâlceanu Paul, Pricolici Mihaela, Stănescu Marcel, Gobej Elena, Duminică Ana, Necuță Emil, Popescu Viorel, Șuță Anișoara, Orășanu Lavinia, Moţoescu Carmen, Enache Ionuț, Popescu Anca, Sasu Carmen, Zaharia Nicolae, Didiță Paul, Pătru Gabriela Elena, Petrescu Alexandru, Zăbavă Pavel, Marinescu Silvia, Voica Gabriela, Florea Stefan, Ionescu Ionica, Baghiu Veronica, Erfulescu Dana, Nedelcu Gabriela, Foarcea Elena, Impingău Maria, Țugulan Virginia, Poștoacă Lucreția, Georgescu Ion, Giura Anca, Teodorescu Naum, Ionescu Ana Maria, Mincă Narcis, Iordache Alexandru, Dumitrașcu Octavian, Dumitrașcu Dana, Enache Nicoleta, Cioară Paula, Cristea Marin, Răducu Serenela, Suţan Dana, Barbu Vasile, Vlad Marian, Stănescu Marcel, Ciucă Cristina, Delayat Mădălina, Uță Nicușoara.